30 lat piotrkowskiego okręgu PZHGP

30 lat piotrkowskiego okręgu PZHGP

Piotrkowski okręg Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych świętował w niedzielę (19.09) 30-lecie swojego istnienia.

Uroczystości jubileuszowe odbyły się w Opactwie Cystersów w Sulejowie i zorganizowane zostały… rok później niż przypadał jubileusz.

– W zasadzie to w tym roku świętujemy już 31. rocznicę powstania naszego okręgu. Świętować mieliśmy w ubiegłym roku, ale ze względu na pandemię obchody przesunęliśmy na ten rok – mówił Krzysztof Pabich, prezes okręgu, który podczas części oficjalnej przybliżył także rys historyczny działalności piotrkowskich hodowców gołębi pocztowych.Zanim rozpoczęła się część oficjalna hodowcy z całego regionu wzięli udział w mszy świętej w swojej intencji, którą odprawiono w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Tomasza Kantuaryjskiego. Po eucharystii symbolicznie wypuszczono kilkaset gołębi, po czym wykonano wspólne pamiątkowe zdjęcie. Podczas części oficjalnej nagrodzono i wyróżniono najbardziej zasłużonych hodowców wręczając im odznaki „Złote” oraz „Za wybitne osiągnięcia”.

Nie mogło się obyć bez gratulacji, podziękowań i życzeń od zaproszonych gości. Z takowymi do hodowców w imieniu władz naszego miasta zwrócił się wiceprezydent Andrzej Kacperek.
– Gołąb jest symbolem pokoju, ale – dla wielu z nas – jest także symbolem Ducha Świętego. Z tego względu opieka i piecza nad gołębiem nie została dana ludziom przypadkowym, ale wybranym – mówił wiceprezydent Andrzej Kacperek, dziękując w imieniu swoim oraz prezydenta Krzysztofa Chojniaka za 30-letnią współpracę.
– Dziękuję założycielom oraz wszystkim, którzy przez wiele lat społecznie pracowali na rzecz piotrkowskiego okręgu. Szczególne słowa wdzięczności kieruję do Zarządu Okręgu wspominając dotychczasową wzorową współpracę. Jestem przekonany, że będzie ona wyglądać podobnie nie przez kolejnych 30, ale co najmniej 100 lat – podkreślił wiceprezydent.

Podczas uroczystości hodowcy z Piotrkowa i okolic wręczyli także pamiątkowe statuetki dla osób i instytucji wspierających Okręg, a całość uroczystości zakończyło zwiedzanie Opactwa.

*******************
Historia Okręgu przedstawiona na spotkaniu przez Krzysztofa Pabicha: 

28.12.1989 r, PZHGP Zarząd Główny podejmuje uchwałę, której pierwsze słowa niej brzmią: „Uprzejmie zawiadamiamy, że uchwałą Prezydium Zarządu Głównego PZHGP z dnia 28.12.1989 r. zatwierdzona została działalność jednostki organizacyjnej pod nazwą: PZHGP Zarząd Okręgu w Piotrkowie Trybunalskim”. Na tym terenie hodowcy mieszkają i mieszkali od bardzo dawna.

W latach 1929-1930 na terenie miasta Piotrkowa Trybunalskiego powstało Towarzystwo Gołębi Pocztowych „Piotrkowianka”. Założycielami tej grupy było 10 pasjonatów – miłośników hodowli gołębi pocztowych. Prezesem został nieżyjący już Czesław Dębiński. W roku 1931 opiekę nad towarzystwem „Piotrkowianka” objął stacjonujący w Piotrkowie Trybunalskim 25 pułk piechoty a siedziba towarzystwa znajdowała się na terenie wojskowym przy ul. Krakowskiej w Piotrkowie Tryb. W następnych latach dołącza do tej grupy kolejnych 20 członków i w roku 1932 powstaje Związek Hodowców Gołębi Pocztowych. Początkowo loty odbywały się tylko na trasie Piotrków Trybunalski – Warszawa. W miarę zdobywania to coraz lepszych gołębi rozpoczęto loty w kierunku Gdańsk – Gdynia około 400 km, następnie Wilno-Lwów z odległości około 600 km i na koniec sezonu lot z miejscowości ZACHACIE z odległości ok. 800 km. Rozwój hodowli gołębi pocztowych został zahamowany przez napaść na Polskę przez Hitlerowskie Niemcy 1.09.1939 r. Hodowcy pomimo zakazów i represji przechowali część dobrych gołębi, które po wojnie posłużyły do wznowienia lotów. W styczniu 1946 roku hodowcy należący do związku przed 1939 rokiem ponownie utworzyli Oddział Towarzystwo Gołębi pocztowych „Błyskawica” w Piotrkowie Trybunalskim z tym samym Prezesem co w latach 30 tych. Towarzystwo Błyskawica poczęło w szybkim tempie rozwijać swoją działalność organizacyjną i rozbudowywać swoje szeregi członkowskie. Kilka lat po wojnie towarzystwo liczyło już około 100 członków. W tym czasie loty były organizowane w kierunku Warszawy i w kierunku Białystok – Sokółka, a nasze oddziały należały do Okręgu Łódzkiego. Pod koniec lat 50-tych poprzedniego wieku ujednolicono nazwę dla wszystkich jednostek związkowych w Kraju jako Polski Związek Gołębi Pocztowych. W okręgu Łódź hodowcy z naszego terenu zajmowali czołowe lokaty zarówno na listach okręgowych, jak i na listach  krajowych. Do wyróżniających się hodowców należeli kol. Józef Gawrosiński, Marian Geml, Władysław Nowakowski, Edward Pawłowski i Zdzisław Michalski. Zarząd Główny w tamtych latach odznaczył dwóch hodowców z naszego terenu za wybitne osiągnięcia: Jan Gawrosińskiego i Hilarego Krawczyka oraz dwa tytuły członków honorowych dla Kol. Hilarego Krawczyka i Józefa Gawrusińskiego.

W grudniu 1989 roku z inicjatywy Oddziału Piotrków Trybunalski zostaje powołany Okręg Piotrków Trybunalski, który zostaje wyodrębniony z Okręgu Łódź, Zarząd Główny określa zasięg terytorialny nowo powstałego Okręgu na byłe województwo Piotrkowskie. W skład powołanego okręgu wchodzą Oddziały Piotrków Trybunalski, Tomaszów Mazowiecki, Radomsko, Bełchatów i Zelów, później dołącza Opoczno.

Źródło: Urząd Miejski w Piotrkowie Trybunalskim
Previous W rocznicę sowieckiej napaści
Next Kradł w galerii, wpadł z narkotykami

Może to Ci się spodoba

W 21 szkołach ruszył projekt Małopolska Chmura Edukacji

Program Małopolskiej Chmury Edukacyjnej ma umożliwić uczniom kontakt z uczelnią, zmniejszyć wykluczenie edukacyjne poza dużymi miastami i zainteresować kierunkami studiów zgodnymi ze specjalizacją regionu. W pilotażu bierze udział 21 szkół ponadgimnazjalnych z Małopolski. Zdaniem ekspertów

Koncert “Kolędy to czas”

Prezydent Miasta Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak wraz z Rektorem Kościoła Akademickiego Panien Dominikanek ks. Piotrem Urbaniakiem zapraszają na koncert „Kolędy to czas”, który w najbliższą niedzielę (9.01) odbędzie się w

Oddaliśmy hołd bohaterom

Dziś, 15 sierpnia, w całej Polsce obchodzimy Święto Wojska Polskiego ustanowione w rocznicę Bitwy Warszawskiej. W 101. rocznicę „Cudu nad Wisłą” upamiętniliśmy w Piotrkowie Trybunalskim pamięć poległych bohaterów. Ustanowienie Święta

Trzymetrowe lalki przyciągnęły tłumy

“Widowisko na 4 lalki i mieszkańców Piotrkowa” to spektakl z wykorzystaniem 3-metrowych lalek, który w niedzielę (15.08) w piotrkowskim Rynku wzbudził duże zainteresowanie nie tylko najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Spektakl

Na wszystkie duszy nastroje z kapelą Fakiry

W niedzielę (15.08) przy Mediatece 800-lecia piotrkowianie bawili się na pikniku rodzinnym „Na wszystkie duszy nastroje”. Na przybyłych czekało wiele atrakcji a punktem kulminacyjnym wydarzenia był jubileuszowy koncert kapeli Fakiry.

Tłumy na festynie przy Rzecznej

Gry i zabawy, konkursy z nagrodami, wata cukrowa, malowanie „buziek”, kiełbaska, dmuchańce, znakowanie rowerów, kawa czy gorąca czekolada – to atrakcje, które przygotowali organizatorzy festynu rodzinnego jaki odbył się w

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź