30 lat piotrkowskiego okręgu PZHGP
Piotrkowski okręg Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych świętował w niedzielę (19.09) 30-lecie swojego istnienia.
– W zasadzie to w tym roku świętujemy już 31. rocznicę powstania naszego okręgu. Świętować mieliśmy w ubiegłym roku, ale ze względu na pandemię obchody przesunęliśmy na ten rok – mówił Krzysztof Pabich, prezes okręgu, który podczas części oficjalnej przybliżył także rys historyczny działalności piotrkowskich hodowców gołębi pocztowych.Zanim rozpoczęła się część oficjalna hodowcy z całego regionu wzięli udział w mszy świętej w swojej intencji, którą odprawiono w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Tomasza Kantuaryjskiego. Po eucharystii symbolicznie wypuszczono kilkaset gołębi, po czym wykonano wspólne pamiątkowe zdjęcie. Podczas części oficjalnej nagrodzono i wyróżniono najbardziej zasłużonych hodowców wręczając im odznaki „Złote” oraz „Za wybitne osiągnięcia”.
Nie mogło się obyć bez gratulacji, podziękowań i życzeń od zaproszonych gości. Z takowymi do hodowców w imieniu władz naszego miasta zwrócił się wiceprezydent Andrzej Kacperek.
– Gołąb jest symbolem pokoju, ale – dla wielu z nas – jest także symbolem Ducha Świętego. Z tego względu opieka i piecza nad gołębiem nie została dana ludziom przypadkowym, ale wybranym – mówił wiceprezydent Andrzej Kacperek, dziękując w imieniu swoim oraz prezydenta Krzysztofa Chojniaka za 30-letnią współpracę.
– Dziękuję założycielom oraz wszystkim, którzy przez wiele lat społecznie pracowali na rzecz piotrkowskiego okręgu. Szczególne słowa wdzięczności kieruję do Zarządu Okręgu wspominając dotychczasową wzorową współpracę. Jestem przekonany, że będzie ona wyglądać podobnie nie przez kolejnych 30, ale co najmniej 100 lat – podkreślił wiceprezydent.
Podczas uroczystości hodowcy z Piotrkowa i okolic wręczyli także pamiątkowe statuetki dla osób i instytucji wspierających Okręg, a całość uroczystości zakończyło zwiedzanie Opactwa.
*******************
Historia Okręgu przedstawiona na spotkaniu przez Krzysztofa Pabicha:
28.12.1989 r, PZHGP Zarząd Główny podejmuje uchwałę, której pierwsze słowa niej brzmią: „Uprzejmie zawiadamiamy, że uchwałą Prezydium Zarządu Głównego PZHGP z dnia 28.12.1989 r. zatwierdzona została działalność jednostki organizacyjnej pod nazwą: PZHGP Zarząd Okręgu w Piotrkowie Trybunalskim”. Na tym terenie hodowcy mieszkają i mieszkali od bardzo dawna.
W grudniu 1989 roku z inicjatywy Oddziału Piotrków Trybunalski zostaje powołany Okręg Piotrków Trybunalski, który zostaje wyodrębniony z Okręgu Łódź, Zarząd Główny określa zasięg terytorialny nowo powstałego Okręgu na byłe województwo Piotrkowskie. W skład powołanego okręgu wchodzą Oddziały Piotrków Trybunalski, Tomaszów Mazowiecki, Radomsko, Bełchatów i Zelów, później dołącza Opoczno.
Może to Ci się spodoba
W 21 szkołach ruszył projekt Małopolska Chmura Edukacji
Program Małopolskiej Chmury Edukacyjnej ma umożliwić uczniom kontakt z uczelnią, zmniejszyć wykluczenie edukacyjne poza dużymi miastami i zainteresować kierunkami studiów zgodnymi ze specjalizacją regionu. W pilotażu bierze udział 21 szkół ponadgimnazjalnych z Małopolski. Zdaniem ekspertów
Koncert “Kolędy to czas”
Prezydent Miasta Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak wraz z Rektorem Kościoła Akademickiego Panien Dominikanek ks. Piotrem Urbaniakiem zapraszają na koncert „Kolędy to czas”, który w najbliższą niedzielę (9.01) odbędzie się w
Oddaliśmy hołd bohaterom
Dziś, 15 sierpnia, w całej Polsce obchodzimy Święto Wojska Polskiego ustanowione w rocznicę Bitwy Warszawskiej. W 101. rocznicę „Cudu nad Wisłą” upamiętniliśmy w Piotrkowie Trybunalskim pamięć poległych bohaterów. Ustanowienie Święta
Trzymetrowe lalki przyciągnęły tłumy
“Widowisko na 4 lalki i mieszkańców Piotrkowa” to spektakl z wykorzystaniem 3-metrowych lalek, który w niedzielę (15.08) w piotrkowskim Rynku wzbudził duże zainteresowanie nie tylko najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Spektakl
Na wszystkie duszy nastroje z kapelą Fakiry
W niedzielę (15.08) przy Mediatece 800-lecia piotrkowianie bawili się na pikniku rodzinnym „Na wszystkie duszy nastroje”. Na przybyłych czekało wiele atrakcji a punktem kulminacyjnym wydarzenia był jubileuszowy koncert kapeli Fakiry.
Tłumy na festynie przy Rzecznej
Gry i zabawy, konkursy z nagrodami, wata cukrowa, malowanie „buziek”, kiełbaska, dmuchańce, znakowanie rowerów, kawa czy gorąca czekolada – to atrakcje, które przygotowali organizatorzy festynu rodzinnego jaki odbył się w
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!