Z jakimi branżami współpracuje producent płytek drukowanych?

Z jakimi branżami współpracuje producent płytek drukowanych?

Wielu użytkowników urządzeń elektronicznych nie zdaje sobie sprawy, że nie mogłyby one działać bez płytek drukowanych. To właśnie płytki PCB, bo te nazwy używane są wymiennie, wpływają na właściwe działanie laptopów, telefonów, telewizorów, pralek czy grających zabawek. W związku z tym producenci elektroniki, którzy dostarczają płytki, muszą współpracować z firmami z różnych branż. Jakie sektory najczęściej zamawiają obwody drukowane?

Płytka PCB uniwersalna czy wykonywana na zamówienie konkretnej firmy tworzona jest z materiału izolacyjnego, na którym planuje się połączenia elektryczne oraz punkty lutownicze służące do późniejszego montażu komponentów elektronicznych takich jak rezystory, diody, oporniki i kondensatory. W zależności od tego, w jaki sposób odbędzie się montaż – metodą przewlekaną THR czy powierzchniową SMT, na płytce wykonuje się przelotki albo tylko sporządza ścieżki. Ostatecznie obwód może mieć różne podłoże, wielkość oraz jedną lub więcej warstw.

Za każdym razem produkcja płytek drukowanych jest wieloetapowym procesem zakończonym uzyskaniem podzespołu, który można zamontować w urządzeniu docelowym. Kto najczęściej zamawia płytki PCB w ramach produkcji kontraktowej?

Firmy z branży informatycznej i telekomunikacyjnej

Jednym z głównych odbiorców są firmy działające w obszarze informatyki i telekomunikacji. Wykorzystują obwody drukowane w telefonach, komputerach stacjonarnych, laptopach, tabletach, myszkach bezprzewodowych, klawiaturach, routerach, centralach telefonicznych i innych urządzeniach. Właściwie we wszystkim, z czego korzystają oraz co co produkują.

Branża motoryzacyjna

Producent płytek drukowanych często współpracuje również z dużymi markami z branży automotive. Taki producent płytek PCB to m.in. firma Printor: https://printor.pl. Trudno sobie wyobrazić, jak miałyby działać zestawy głośnomówiące, anteny, mikrofony, urządzenia do zdalnego sterowania, komputery pokładowe czy nawigacje, gdyby nie obwody drukowane.

Elektronika przemysłowa i użytkowa

Poza tym płytki PCB znajdziemy w elementach elektroniki przemysłowej – stacjach pomiarowych, stacjach uzdatniania wody, oczyszczalniach ścieków, transformatorach, maszynach elektrycznych, miernikach różnego typu czy regulatorach temperatury itp. oraz użytkowej. Elektronika użytkowa to wymienione wcześniej telefony, komputery i tablety, ale także słuchawki bezprzewodowe, smartfony, konsole, zasilacze, radia i inne urządzenia, z których korzystamy na co dzień.

Sektor medyczny

Producent płytki PCB może dodatkowo wspomagać sektor medyczny. W związku z wykorzystaniem nowoczesnych technologii w medycynie, obwody drukowane są niezbędne do działania urządzeń diagnostycznych – od termometrów bezdotykowych, przez mierniki saturacji, aż po przyrządy sprawdzające ciśnienie w oku lub Holtery, a także używanych w chirurgii laparoskopowej – m.in. innowacyjnych robotów operacyjnych.

Inne branże

Na tym zastosowanie płytek drukowanych się nie kończy. Ciągły rozwój wielu branż nie byłby możliwy, gdyby nie coraz częstsze korzystanie z rozwiązań elektronicznych. Elektronikę znajdziemy również np. w kolejnictwie (tablice na dworcach, ekrany LCD, kasowniki) czy w branży oświetleniowej (rozwiązania typu inteligentny dom).

Previous Internetowy akwarystyczny sklep - żywe czy sztuczne rośliny do akwarium? Co wybrać?
Next Odzież piłkarska, piłki nożne i inne akcesoria przydatne podczas treningów!

Może to Ci się spodoba

W Małopolsce powstała nowa instalacja przetwarzania odpadów komunalnych o wartości 40 mln zł

Oddana w tym tygodniu do użytku instalacja przetwarzania odpadów komunalnych ZGOK w Balinie zredukuje o około 60 proc. poziom składowania odpadów na terenie zachodniej Małopolski. Zgodnie z decyzją środowiskową zakład może przetwarzać 58 tys. ton

Jak doświetlić hale stalowe?

Przy projektowaniu hal stalowych należy rozplanować nie tylko system oświetlenia światłem sztucznym, lecz także źródła światła naturalnego takie jak okna, pasmowe doświetla ścienne lub świetliki dachowe. Z jednej strony uwzględnienie

Południe Polski z sukcesem walczy o inwestycje

Ponad jedna trzecia środków zainwestowanych w 2015 roku przez inwestorów zagranicznych trafiła do południowych województw Polski. Najwięcej przyciągnęły Opolszczyzna, Górny Śląsk i Dolny Śląsk. Największa liczba nowych miejsc pracy powstała dzięki tym inwestycjom

Mieszkańcy Krakowa zgłosili 600 projektów do sfinansowania przez miasto w ramach budżetu obywatelskiego

Warszawa kończy dziś głosowanie nad budżetem partycypacyjnym, krakowianie będą mieli na to czas na przełomie września i października. Wiele z 600 propozycji złożonych w ramach budżetu obywatelskiego potwierdziło priorytety władz Krakowa. Zbieżność oczekiwań mieszkańców

Praca w Małopolsce czeka – co piąta firma będzie zatrudniać!

Stopa bezrobocia spada, choć nadal wynosi ponad 6,5%. Czy to oznacza, że w naszym województwie nie ma pracy? Czy szukanie nowego zatrudnienia musi trwać miesiącami i być nieustanną harówką? Nie!

Polski rynek nieruchomości handlowych atrakcyjny dla inwestorów

Wysoka aktywność zagranicznych inwestorów na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. W I półroczu wartość transakcji przekroczyła 2 mld euro – podaje JLL. Transakcje na rynku handlowych wyniosły ponad 1 mld euro.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź