Jak doświetlić hale stalowe?

Jak doświetlić hale stalowe?

Przy projektowaniu hal stalowych należy rozplanować nie tylko system oświetlenia światłem sztucznym, lecz także źródła światła naturalnego takie jak okna, pasmowe doświetla ścienne lub świetliki dachowe. Z jednej strony uwzględnienie tych elementów jest wymagane prawnie – zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, z drugiej wpływa na komfort pracy osób spędzających po kilka godzin dziennie w halach przemysłowych lub logistycznych.

Hale przemysłowe, obiekty logistyczne czy hale magazynowe powinny być doświetlone światłem naturalnym. Zgodnie ze wspomnianym we wstępie rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w pomieszczeniach, w których będą przebywali pracownicy dłużej niż 4 godziny na dobę, stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi musi wynosić co najmniej 1:8, a w miejscach, w których wymagane jest oświetlenie dzienne – 1:12. Przy obliczeniach uwzględnia się światło ościeżnic. Hale stalowe mogą nie spełniać tych norm tylko wtedy, gdy światło dzienne negatywnie wpływałoby na proces technologiczny, np. powodowało płowienie kolorów na produkowanych elementach. Wówczas stosuje się wyłącznie oświetlenie elektryczne, ale jest to możliwe po uzyskaniu zgody właściwego dla obiektu państwowego inspektoratu sanitarnego wydawanego w porozumieniu z inspektoratem pracy.

Budownictwo przemysłowe do doświetlenia hal stosuje okna, pasmowe doświetla ścienne oraz świetliki dachowe. Czym się charakteryzują te rozwiązania?

Okna i pasmowe doświetla ścienne

Okna w obiektach stalowych przypominają te stosowane w budownictwie mieszkaniowym. Składają się z dwóch, trzech lub czterech szyb przedzielonych pustkami powietrznymi i osadzonych w ościeżnicy. Pasmowe doświetla ścienne wyglądają podobnie, ale w nich szkło zastępuje poliuretan. Dzięki temu mogą mieć nawet kilkadziesiąt metrów długości, są lżejsze i nie wymagają stosowania słupków pionowych – tworzą jedną wielką taflę. Dodatkową kwestią, która różni okna od doświetli jest możliwość ich uchylenia lub otworzenia, co w niektórych obiektach będzie wymagane.

A co z wykorzystaniem? Zarówno okna, jak i doświetla stosuje się do oświetlania światłem naturalnym stołów montażowych i warsztatowych umieszczonych przy ścianach czy stref przeładunkowych w halach logistycznych. Przy planowaniu obiektu trzeba tylko pamiętać, że takie rozwiązania wpuszczają światło dzienne na określoną głębokość, dlatego nie sprawdzą się jako jedyne doświetlenia w pomieszczeniach mających kilkanaście lub więcej metrów szerokości.

Hale stalowe – konstrukcje stalowe lub hybrydowe – projektuje i buduje m.in. firma Commercecon (https://commercecon.pl), która jednocześnie doradza, jakie rozwiązania będą najlepsze.

Świetliki dachowe

Hala przemysłowa lub hala magazynowa może również doświetlona świetlikami dachowymi – samodzielnie albo w połączeniu z oknami. Dużą zaletą świetlików jest brak wpływu na powierzchnię użytkową obiektu oraz możliwość montażu w dowolnych miejscach na dachu. W zależności od kształtu mówimy o świetlikach punktowych mających od 1×2 m do 2×3 m oraz dachowych pasmach świetlnych o szerokości od 1,2 do 4 m i długości do kilkudziesięciu metrów. Zarówno jedne, jak i drugie stosowane są do doświetlania ciągów komunikacyjnych, wybranych maszyn czy przestrzeni przy regałach. Dodatkowo da się je wyposażyć w elektryczne elementy podnoszące wybrane segmenty. Wówczas świetliki pełnią funkcję klap dymowych albo umożliwiają skuteczniejsze wietrzenie pomieszczeń.

Previous Jak wybrać zwyżki do montażu reklam na wysokości?
Next Internetowy akwarystyczny sklep - żywe czy sztuczne rośliny do akwarium? Co wybrać?

Może to Ci się spodoba

Mieszkańcy Krakowa zgłosili 600 projektów do sfinansowania przez miasto w ramach budżetu obywatelskiego

Warszawa kończy dziś głosowanie nad budżetem partycypacyjnym, krakowianie będą mieli na to czas na przełomie września i października. Wiele z 600 propozycji złożonych w ramach budżetu obywatelskiego potwierdziło priorytety władz Krakowa. Zbieżność oczekiwań mieszkańców

Południe Polski z sukcesem walczy o inwestycje

Ponad jedna trzecia środków zainwestowanych w 2015 roku przez inwestorów zagranicznych trafiła do południowych województw Polski. Najwięcej przyciągnęły Opolszczyzna, Górny Śląsk i Dolny Śląsk. Największa liczba nowych miejsc pracy powstała dzięki tym inwestycjom

Praca w Małopolsce czeka – co piąta firma będzie zatrudniać!

Stopa bezrobocia spada, choć nadal wynosi ponad 6,5%. Czy to oznacza, że w naszym województwie nie ma pracy? Czy szukanie nowego zatrudnienia musi trwać miesiącami i być nieustanną harówką? Nie!

W Małopolsce powstała nowa instalacja przetwarzania odpadów komunalnych o wartości 40 mln zł

Oddana w tym tygodniu do użytku instalacja przetwarzania odpadów komunalnych ZGOK w Balinie zredukuje o około 60 proc. poziom składowania odpadów na terenie zachodniej Małopolski. Zgodnie z decyzją środowiskową zakład może przetwarzać 58 tys. ton

Finansiści oraz inżynierowie będą zatrudniani w Krakowie i we Wrocławiu

Rekruterzy obserwują zwiększoną aktywność branży finansowej. Analitycy, menedżerowie i kontrolerzy finansowi poszukiwani są zarówno na warszawskim rynku pracy, jak i we Wrocławiu czy w Krakowie. W stolicy duże zapotrzebowanie na nowych pracowników wykazują

Na bankowych promocjach zarobił 15 tys. Złotych

Dysponujesz sporym wolnym kapitałem i jesteś prawdziwym łowcą okazji? Skorzystaj z oferty banków, które proponują swoje produkty finansowe na atrakcyjnych warunkach. W ten sposób możesz zyskać nawet 15 tys. złotych

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź