Internetowy akwarystyczny sklep – żywe czy sztuczne rośliny do akwarium? Co wybrać?

Internetowy akwarystyczny sklep – żywe czy sztuczne rośliny do akwarium? Co wybrać?

Wśród entuzjastów wspaniałego hobby, jakim niewątpliwie jest akwarystyka od lat trwają spory dotyczące wyboru sztucznych lub żywych roślin do akwarium. Zwolenników zarówno jednego, jak i drugiego rozwiązania jest wielu i, jak dotąd, żadnej ze stron nie udało się znacząco przechylić szali. Na szczęście dla tych, którzy stoją właśnie przed takim wyborem, przegotowaliśmy poniższy artykuł, w którym przedstawiamy wady i zalety obydwu rozwiązań. Gotowy do lektury?

Sztuczne rośliny akwariowe – ładne, ale czy praktyczne?

Sztuczne rośliny do akwarium najczęściej wykonane są z plastiku, a, jako że są dziełem ludzkich rąk, to prawie każdy profesjonalny sklep akwarystyczny oferuje najróżniejsze ich wzory i kolory — także takie, których nie spotkasz w naturze. To niewątpliwie pierwsza z zalet sztucznych roślin. Kolejną jest brak wymagań i problemów w ich pielęgnacji. Sztuczne rośliny nie potrzebują obfitego oświetlenia, nawozów roślinnych, wzbogaconego podłoża i suplementacji CO2. Nie sprawiają problemów przy ewentualnym przenoszeniu czy wymianie, a czyszczenie ich jest dziecinnie proste. Kolejną zaletą jest również fakt, że sztuczne rośliny nie ulegają rozkładowi — nie wpływają zatem na stan wody w akwarium i prawidłową filtrację (odpadające liście roślin mogą zatykać filtry).

Chociaż, tak samo, jak żywe, sztuczne rośliny zapewniają rybom kryjówkę, to w przeciwieństwie do naturalnych odpowiedników, nie mają one żadnej wartości biologicznej i nie są w stanie zapewnić składników odżywczych ani tlenu. Mimo tej drobnej wady, są one doskonałą alternatywą dla roślin żywych, szczególnie dla początkujących akwarystów. I, co najważniejsze, w swoim asortymencie ma je niemal każdy sklep akwarystyczny online i stacjonarny!

A może jednak żywe rośliny?

Zdecydowanie największą korzyścią, jaką żywe rośliny zapewniają akwarium, jest produkcja tlenu oraz pochłanianie dwutlenku węgla i amoniaku (z rybich odchodów). Żywe rośliny to również jeden ze sposobów na zmniejszenie ilości glonów w zbiorniku, ponieważ toczą one „bitwę” z algami o te same źródła pożywienia i… zwykle wygrywają. Naturalne rośliny akwariowe to również dodatkowe źródło pożywienia dla rybek, które chętnie podskubują sobie drobne listki, dostarczając swoim organizmom witamin i mikroelementów.

Ostatnią, choć wcale nie mniej ważną zaletą jest to, że tylko żywe rośliny pomagają odtworzyć środowisko naturalne ryb, co pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, a w rezultacie, na ogólny wygląd akwarium. Żywe rośliny w akwarium wymagają jednak odpowiednich zabiegów — trzeba je przycinać, nawozić i doglądać, ponieważ gnijąc, mogą przynieść więcej szkód niż pożytku. Żywe rośliny wymagają również odpowiedniego oświetlenia, a to z kolei może wpływać na umiejscowienie akwarium.

Oczywiście istnieje ryzyko, że dodając rośliny do zbiornika, wprowadzisz wraz z nimi jakiegoś niemile widzianego pasażera na gapę. Aby uniknąć takiej przykrej ewentualności, zaopatruj się w roślinki tylko w sprawdzonych miejscach takich jak akwarystyczny sklep internetowy https://trzmiel.com.pl. Tylko najlepszy sklep akwarystyczny zadba o to, by rośliny pochodziły z hodowli przeprowadzanej w sterylnych warunkach; a także o bezpieczny ich transport.

Chociaż zajmowanie się zbiornikiem zawierającym naturalne rośliny wymaga czasu i wysiłku, wielu akwarystów decyduje się na dodanie tego naturalnego elementu, chociażby ze względu na ilość korzyści, jakie może przynieść.

Podsumowując

Jak pewne zauważyłeś, w tym „pojedynku” nie ma zwycięzców ani przegranych. Każda z wymienionych opcji posiada wiele zalet. Żadna nie jest również pozbawiona wad. Niezależnie, którą z nich wybierzesz, zapewne upiększy ona Twoje akwarium i, co najważniejsze, zapewni schronienie Twoim rybkom.

Pamiętaj – ma dobrego ani złego wyboru rodzaju roślin akwariowych, wszystko jest kwestią gustu i osobistych preferencji.

Previous Jak doświetlić hale stalowe?
Next Z jakimi branżami współpracuje producent płytek drukowanych?

Może to Ci się spodoba

Romantyczne falbany i kurtki pilotki w nowej kolekcji marki Top Secret na sezon wiosna/lato 2017

Trendy marki Top Secret na sezon wiosna/lato 2017 można podsumować jednym zdaniem: paryski szyk kontra projekty inspirowane lotnictwem. Z jednej strony nie zabraknie więc romantycznych falban, sukienek z obniżoną talią i pastelowych kolorów,

Jak pozbyć się cellulitu?

Cellulit to zmiana skórną, którą potocznie nazywa się pomarańczową skórką. Powoduje on nie tylko nieestetyczny wygląd, ale może też przyczynić się do powstawania cukrzycy. Problem ten dotyka niemal 80 %

Macademian Girl: Kolor nas wyróżnia

Kiedy mamy gorszy dzień, załóżmy na siebie coś kolorowego, a dzięki temu poprawimy sobie nastrój i zmienimy sposób postrzegania siebie przez otoczenie – radzi Macademian Girl. Blogerka zachęca do tego, by przełamywać

Racjonalne zakupy bez tajemnic – jedzenie

Nawet najbardziej zagorzały przeciwnik sklepów przynajmniej raz na jakiś czas robi zakupy spożywcze. W tej materii, jak i w każdej innej dziedzinie życia, każdy ma swoją taktykę i sposób. Jednakże,

Dieta bogatojęczmienna – jakie właściwości ma jęczmień?

Jeśli zastanawiasz się, czym jest dieta bogato jęczmienna, to dobrze trafiłeś. Jęczmień jest jednym z najstarszych zbóż i był pierwszym uprawianym ludzką ręką. W rzeczywistości jęczmień jest tak stary, że

Na czym polegają tłumaczenia ekspresowe?

Klienci nie tylko coraz częściej decydują się na korzystanie z profesjonalnych przekładów, ale i stawiają na tłumaczenia ekspresowe. Takie podejście nie jest wcale przesadnie zaskakujące, jeśli weźmiemy pod uwagę choćby

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź