W ostatni weekend ferii zimowych 70 kierujących straciło prawo jazdy za jazdę po alkoholu

W ostatni weekend ferii zimowych 70 kierujących straciło prawo jazdy za jazdę po alkoholu

W ostatni weekend ferii zimowych, tj. od 24 do 26 lutego 2017 roku na terenie województwa małopolskiego policjanci ujawnili blisko 70 nietrzeźwych kierujących. Niestety policyjne statystyki pokazują, że 70% z nich to kierujący, którzy mają powyżej 0,5 promila alkoholu w organizmie czyli popełniają przestępstwo zagrożone karą do 2 lat więzienia.

Ostrzegamy – jazda po alkoholu jest zawsze niebezpieczna, bowiem nawet niewielka jego dawka wpływa na zdolność prowadzenia pojazdu. Ponadto alkohol obniża koncentrację i opóźnia reakcję kierowcy.

Charakterystyka objawów zatrucia organizmu w zależności od poziomu alkoholu we krwi

STĘŻENIE od 0,30‰ do 0,50‰ – następuje upośledzenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, nieznaczne zaburzenie równowagi, obniżenie krytycyzmu, podwyższony nastrój, odprężenie i relaksacja.

STĘŻENIE od 0,50‰ do 0,70‰ – wyraźniejsze zaburzenia sprawności ruchowej (niezauważalne dla otoczenia osłabienie refleksu), nadmierna pobudliwość i gadatliwość, obniżenie samokontroli oraz błędna ocena własnych możliwości, która prowadzi do fałszywej oceny sytuacji.

STĘŻENIE od 0,70‰ do 2,00‰ – obserwowalne zaburzenia równowagi, sprawności i koordynacji ruchowej, obniżenie progu bólu, pogłębiający się w miarę narastania intoksykacji alkoholowej spadek sprawności intelektualnej, błędy w logicznym rozumowaniu, wadliwe wyciąganie wniosków, opóźnienie czasu reakcji, wyraźna drażliwość, znaczna zmienność nastrojów, obniżona tolerancja na zachowania innych, zachowania agresywne, pobudzenie seksualne, wzrost ciśnienia krwi oraz przyspieszenie akcji serca.

STĘŻENIE od 2,00‰ do 3,00‰ – mowa wyraźnie zaburzona (bełkotliwa), znaczne spowolnienie ruchów i zaburzenia równowagi (chwianie i przewracanie się), wzmożona senność, znaczne obniżenie zdolności do kontroli własnych zachowań (w większości przypadków dochodzi do braku możliwości samodzielnego wykonania jakichkolwiek działań i skoordynowania ruchów dowolnych).

STĘŻENIE od 3,00‰ do 4,00‰ – spadek ciśnienia krwi, obniżenie ciepłoty ciała, zanik odruchów fizjologicznych oraz głębokie zaburzenia świadomości prowadzące do śpiączki.

STĘŻENIE powyżej 4,00‰ – głęboka śpiączka, zaburzenia czynności ośrodka naczynioworuchowego i oddechowego, możliwość występowania porażenia tych ośrodków przez alkohol.

Źródło: L. Cierpiałkowska, Alkoholizm, przyczyny, leczenie, profilaktyka, Poznań 2000

Previous Nietrzeźwy kierujący autobusem chciał przewozić dzieci na wycieczkę
Next Wadowice. Kolejne uderzenie w nielegalny biznes tytoniowy

Może to Ci się spodoba

Krakowscy policjanci zatrzymali oszusta, wyłudzającego pieniądze od starszych osób metodą „na policjanta” lub „na krewnego”

Mężczyzna usłyszał 8 zarzutów. Grozi mu 8 lat pozbawienia wolności W ciągu kilku ostatnich miesięcy, krakowska Policja odnotowała  liczne przypadki  wyłudzeń pieniędzy przez oszustów od starszych osób. Sprawcy modyfikując swoje

Trzej bezdomni pobili siedzącego na ławce młodego mężczyznę

Policjanci z 1 Komisariatu Policji zatrzymali trzech sprawców brutalnej napaści na młodym mężczyźnie. Dzięki reakcji świadków zdarzenia – spłoszono przestępców, a następnie wskazano agresorów, którzy decyzją Sądu zostali tymczasowo aresztowani

Uwaga na drogach

Od początku roku na małopolskich drogach doszło do 281 wypadków, w których zginęło 27 osób, a 336 zostało rannych. Porównując do analogicznego okresu roku ubiegłego, liczba wypadków i rannych uległa

Ukradł telefony komórkowe i karty płatnicze. Wspólnie z kompanem odpowie za kradzieże

Zarzuty kradzieży kart płatniczych, telefonów komórkowych, dowodu osobistego usłyszał zatrzymany przez piotrkowskich policjantów 29-latek. W ręce funkcjonariuszy wpadł również jego 52-letni kompan , z którym wspólnie odpowie za kradzieże z

35-latek zatrzymany przez policjantów III Komisariatu Policji w Krakowie trzymał w zamrażalniku narkotyki ukryte w pudełku po margarynie

Od pewnego czasu, policjanci Zespołu Operacyjno Rozpoznawczego III Komisariatu Policji w Krakowie mieli podejrzenia, że w jednym z mieszkań  w krakowskiej dzielnicy Krowodrza, młody mężczyzna może posiadać większą ilość narkotyków.

Policjanci zatrzymali dwóch nastolatków za posiadanie narkotyków

W Niepołomicach w ostatni weekend policjanci zatrzymali dwóch nastolatków za posiadanie narkotyków. W sobotę 11 lutego br. dyżurnego Komisariatu w Niepołomicach powiadomił ojczym 16-latka, że jego pasierb od kilku dni

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź