Plac Niepodległości w pełnej krasie

Plac Niepodległości w pełnej krasie

Blisko 2 lata temu plac Niepodległości przeszedł diametralną zmianę, dzięki której dziś jest to miejsce pełne zieleni i kolorowych krzewów oraz kwiatów. Choć kiedy miasto prowadziło inwestycję to nie brakowało głosów krytycznych.

Zmodernizowany plac Niepodległości to dziś miejsce wyjątkowe. Pełne drzew, krzewów i kwiatów. Piotrkowianie chętnie korzystają z uroków znajdującego się tutaj parku. Warto przypomnieć, że w czasie prowadzonej inwestycji nie brakowało głosów krytyki niektórych środowisk.
– Chociażby ze względu na wycinkę chorych, niejednokrotnie zagrażających bezpieczeństwu, drzew – wspominają miejscy urzędnicy.
Dziś widzimy, że inwestycja była przemyślana i dobrze zaprojektowana.

Wybraliśmy się na plac Niepodległości, aby porozmawiać z mieszkańcami o efektach wykonanej inwestycji. Oto co usłyszeliśmy.
– Park bardzo mi się podoba. Po remoncie jest dużo ławek, dzięki czemu można usiąść. Poza tym jest bardzo ładnie i miło – mówi jedna z mieszkanek spacerująca po parku z psem.
– Z tego co widzę park jest funkcjonalny. Codziennie przejeżdżam tędy rowerem i widzę wiele osób korzystających z parku – dodaje inna mieszkanka.

Z uroków wyremontowanego placu Niepodległości bardzo zadowoleni są również artyści plastycy.
– Zmiana placu Niepodległości jest ogromna. Dokonano pewnych prześwietleń drzew, w to miejsce nasadzono nowe. Dodatkowo urbanistyka tego terenu powoduje, że stał się bardzo funkcjonalny. Oświetlone mury miejskie połączone z piękną przyrodą i zabytkami w tle dla człowieka wrażliwego na piękno przyrody stanowią imponujący efekt – mówi Bronisław Brylski.

Połączenie piękna zabytków i roślinności to był priorytet architektów, którzy projektowali nową zieleń na placu Niepodległości.
– Współgrające ze sobą elementy historii i przyrody to w pełni zaplanowany zabieg. Jako odzwierciedlenie założeń historycznych wprowadzono jednogatunkowe partery różane oraz podkreślono osie kompozycyjne i dominanty architektoniczne, jak: gmach liceum, klasztor czy zabytkowe mury obronne z pomnikiem przyrody. Ponadto odtworzono geometryczną koncepcję placu w jego zachodniej części – opisuje założenia projektu roślinności Agata Rozwadowska – Szlawska architekt krajobrazu i zaznacza, iż osiągnięcie takiego efektu nie byłoby możliwe bez wycinki niektórych starych drzew i wykonania w to miejsce nowych nasadzeń.
– Nigdy decyzja o usunięciu drzewa nie jest decyzja prostą. Nie jest to też decyzja jednoosobowa. Zawsze jest to suma składowych. Oceniamy kondycję drzewa, dokonywana jest ocena dendrologiczna i wizualna. Badamy drzewo pod względem sanitarnym, czyli zagrożeń, jakie może powodować – podsumowuje architekt.

Źródło: Urząd Miejski w Piotrkowie Trybunalskim

Previous Całe rodziny bawiły się na "Concordii"
Next Bezpieczna Autostrada - piknik rodzinny

Może to Ci się spodoba

„Bezpieczny Senior” – spotkanie zorganizowane przez Komisariat Policji I w Krakowie

W dniu 24 maja br. w Klubie Seniora przy Kościele Mariackim w Krakowie odbyło się spotkanie skierowane do osób starszych w ramach programu „Bezpieczny Senior”. Dzielnicowi Komisariatu Policji I, omówili

Policjanci edukują amatorów białego szaleństwa

Policjanci z sądeckiej komendy w dniu 26 stycznia2017 r. na stokach w Cieniawie i Kamiannej, edukowali  amatorów białego szaleństwa. W ramach kampanii „Wspólnie dla bezpieczeństwa na stoku” rozdawali narciarzom i

W Krakowie rusza budowa prawie 1400 tanich mieszkań

Kraków jest jednym z dwóch miast w Polsce, obok Warszawy, w których przybywa i będzie przybywać mieszkańców, a wielu z nich to absolwenci licznych krakowskich uczelni. Problemem dla młodych ludzi jest jednak brak własnego mieszkania. Uwzględniając zarobki

Legend of Rock Wrocław – Hala Stulecia 25 marca 2023

The Legend of Rock Symphonic Rock Never Dies! 25 marca 2023 Wrocław Hala Stulecia 18 listopada 2023 Katowice Spodek godz. 20:00 Spektakularna produkcja! Poczuj niesamowite emocje podczas jedynego takiego koncertu

Żelazna: otwarcie ofert w przetargu

Dwie firmy zgłosiły się do przetargu na budowę ścieżki rowerowej oraz chodnika wzdłuż ulicy Żelaznej, na odcinku od ronda „Bitwy Warszawskiej 1920” do ul. A. Haeringa. Obie oferty mieszczą się

Policjanci udaremnili wprowadzenie na rynek podrobionego towaru

Funkcjonariusze Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą  KPP w Krakowie wraz z kolegami z Wydziału d/w z Cyberprzestępczością KWP w Krakowie ujawnili i zabezpieczyli podrobiony towar w postaci: 395 opakowań końcówek wymiennych

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź